I důchodci si mohou půjčit díky půjčkám pro důchodce
Jste v invalidním nebo starobním důchodu a nemáte našetřenou žádnou rezervu? Pozor – můžete se dostat do nepříznivé finanční situace a řešit to půjčkou. Banky a nebankovní společnosti půjčují i důchodcům, ale měli byste pečlivě zvážit, zda dokážete půjčku splácet. Jinak se vaše finanční problémy ještě prohloubí.
Kdo dosáhne na půjčku pro důchodce?
Banky a nebankovní společnosti obvykle půjčí žadatelům do určitého věku, nejčastěji do 65 let. Zatímco u banky se jedná o klasické spotřebitelské úvěry se splatností několika let, nebankovní společnosti vám nabízejí rychlé půjčky se splatností jednoho měsíce. Pro banky jste ale méně bonitním klientem s nižší úvěruschopností. Z toho důvodu získáte mnohem nižší půjčku než pracující lidé a zaplatíte více na úrocích. V některých případech vyžaduje banka ručitele.
Jak si stojí nebankovní společnosti?
Nebankovní společnosti se snaží pokrýt co nejširší trh s půjčkami a jsou ochotny půjčit i seniorům nad 65 let. Vždy se ale jedná o půjčky s velmi nevýhodnými podmínkami. Při nesplácení se dostáváte do hlubších finančních problémů a zaplatíte další peníze za upomínky a sankce. Od toho nejste daleko k exekuci. Nebankovní společnosti většinou nabízejí pouze krátkodobé půjčky, kdy musíte vypůjčenou částku vrátit z příštího důchodu. A to je dost rizikové.
Kdy si půjčit a kdy raději ne?
Pokud opravdu nemáte peníze nazbyt, vezměte si úvěr na co nejdelší dobu a s co nejnižšími splátkami. Půjčte si pouze na potřebné věci, jako je nákup automobilu, elektrospotřebiče nebo nutné opravy nemovitosti. Naopak si nepůjčujte kvůli svým dětem či vnoučatům a nezadlužujte se kvůli spotřebnímu zboží na předváděcích akcích. Stejně tak si nezřizujte půjčku na nákup vánočních dárků.
Porovnejte parametry půjčky
Při výběru půjčky sledujte některé její parametry. Nesjednávejte půjčku hned u první banky a jednotlivé úvěry mezi sebou pečlivě porovnejte. Jestliže této problematice nerozumíte, vezměte si na pomoc finančního poradce nebo někoho z rodiny. Všímejte si nejen výše úroku, ale i roční procentní sazby nákladů (RPSN). Promítají se do ní všechny poplatky spojené s půjčkou. V neposlední řadě se poptejte na výši sankcí a úroku z prodlení a přečtěte si smluvní podmínky.
Půjčka pro invalidní důchodce
O půjčku mohou požádat také invalidní důchodci, neboť i oni pobírají každý měsíc důchod. Ten je pro banky a nebankovní společnosti zárukou toho, že invalidní důchodci mají stálý příjem a jsou schopni každý měsíc zaplatit splátku. Mějte však na paměti, že banky posuzují vaši bonitu a nahlížejí do vaší úvěrové historie. Nebankovní společnosti vám půjčí, i když máte záznam v registrech dlužníků. Ale bohužel opět za nevýhodných podmínek.